چرا فضای کار اشتراکی؟

چرا فضای کار اشتراکی؟


برای راه اندازی و تضمین سرعت رشد یک استارتاپ عوامل زیادی وجود دارد که از مهم ترین آنها کارتیمی است. علاوه بر این حضور همه اعضای تیم در یک محل و ارتباط مداوم نیز سرعت و فرهنگ کار تیمی را افزایش می دهد. اما برای بسیاری از استارتاپ ها و کسب و کار های نوپا  تهیه یک فضای کاری مستقل امری پر هزینه است، و دغدغه های خاصی دارد، از این رو بسیاری از استارتاپ ها برای ادامه کار خود، فضاهای کار اشتراکی یا "Coworking Space" را بسیار جذاب می بینند.چند سالی است که سبک کاری به صورت اشتراکی در محیطهای استارتاپی به عنوان سبکی نوین مورد استقبال جهانی قرار گرفته است. به گونه ای که فضای کاری اشتراکی _coworking space_ در محیطهای استارتاپی در دنیا با نمونه های موفق بسیاری در حال گسترش است.در ایران نیز مدتیست برخی از شتابدهنده ها و اکوسیستمهای استارتاپی با اختصاص بخشی از فضای کاری خود به عنوان فضای کار اشتراکی به استارتاپهای برگزیده، باعث رونق این کسب و کارهای نوپا شده اند.
مزایای فضای کار اشتراکی تنها به هزینه کمتر محدود نمی شود. بررسی ها نشان می دهد افرادی که در این فضا ها کار می کنند رضایت بیشتری از رشد کار خود دارند. استفاده از منابع مشترک علاوه بر ایجاد صمیمیت، ارتباطات را افزایش داده و در طولانی مدت نتایج شگفن انگیزی دارد


در شصت و یکمین همفکر مشهد، میهمان فضای اشتراکی پینوا بودیم، اعضای استارتاپ سلام ساختمان این مکان را راه اندازی کرده و با هدف ایجاد انگیزه و رشد جمعی سایر استارتاپ هایی که تمایل به همکاری دارند را پدیرا هستند.
فضای کاری اشتراکی پانوا (پایگاه نوآوری) در شهر مشهد، از سال ۱۳۹۵ با در اختیار گرفتن محیطی با مساحت ۵۰۰ متر مربع و زیربنای حدود ۳۰۰ مترمربع در دو طبقه،فعالیت خود را آغاز کرد.

در حال حاضر 4 تیم در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند و از امکانات آنجا از جمله ، اتاق جلسات مجهز با ظرفیت بیش از ۳۰ نفر، لابی، امکانات ورزشی، محوطه فضای سبز و آشپزخانه بصورت اشتراکی استفاده می کنند وهم افزایی خوبی در کنار هم داشته اند.
این محیط کاری با اختصاص اتاق اختصاصی یا میز کاری به علاقه مندان، محیطی پویا و رو به رشد برای استارتاپهای مشهدی را فراهم آورده است و علاوه بر آن میزبان رویداد هایی مانند همفکر و محفل کتاب است.

درباره نویسنده